yeni
YENİ HABER
GÜNDEM Haber Girişi: 27.09.2021 - 11:31, Güncelleme: 27.09.2021 - 11:31

SAADETLİ GENÇLERDEN BARINMA EYLEMİ

 

SAADETLİ GENÇLERDEN BARINMA EYLEMİ

Ülkemizde ve kentimizde devam eden barınma sorunu ile ilgili basın açıklaması yapan Saadet Partisi Gençlik Kolları, öğrenci evi ismini verdikleri çadıra gençleri davet etti
Son dönemde artan yurt ve kira ücretleri nedeniyle barınma sorunu yaşayan öğrenciler, yetkililerin ve kamuoyunun dikkatini çekmek sokaklarda tepkilerini dile getirdi. Öğrencilere verilen destek her geçen gün büyüdü. Öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmek için Saadet Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı Furkan Dursun Taş ve partili gençler kurdukları çadır önünde basın açıklaması yaptı. Çadırın üzerinde öğrenci evi diye yazan gençler üniversiteyi kazanan gençler için daha zorlu bir sürecin başladığını ifade etti. “GENÇLER OKUMASIN MI?” Bu zorlu sürecin başında barınma sorunu geldiğini ifade eden Taş, “Mevcut durum bu şekilde ilerlerse barınma ihtiyacı da bir problem olmaya devam edecek. Normal şartlarda üniversiteyi kazanan bir öğrenci kolaylıkla ev veya yurt bulabilmeliyken bugün ev ve yurt ücretlerine baktığımızda bu ücretlerin karşılanamayacak derece uçuk olduğunu görmekteyiz. 35 metrekare dairenin kirası bin 200 lira. Özel kız öğrenci yurtları 1000 TL ile 2 bin 500 TL arasında. Öğrenci yurdu vakıf özellikli yurtlar 800 TL ile bin 500 TL arasında. Biz Öğrenciyiz. Öğrenci okul harcı mı ödesin? Öğrenci yükselen elektrik faturasını mı ödesin? Otobüs parasını mı ödesin? Asgari ücret fiyatına yaklaşan ev kiralarını mı ödesin? Cep yakan kitap paralarını mı ödesin? Biz gençler okumayalım mı?” ifadelerini kullandı. “BARINMA TEMEL HAKTIR GASP EDİLEMEZ” Açıklamanın devamında, “Ülkemizde cezaevi sayısı, yazlık ve kışlık saray sayısı artarken itibardan tasarruf olmaz diyerek, kurumları arpalık olarak görüp üçer beşer makam ve maaş dağıtırken, öğrenci olarak bizlerin barınma sorunu yaşıyor olmasını kabul etmiyoruz. Holdinglerin milyarlık vergi borçları tek kalemde silinirken, beşli malum şirketler kamudan ihalelerle zengin olurken, öğrencilere 650 TL’lik bursun çok görülmesini, “elinize dilinize dursun” denilmesini kabul etmiyoruz. Eğitim, barınmak temel haktır, gasp edilemez” şeklinde konuştu. ÇADIR’A DAVET Geleceğin teminatı olan genç arkadaşlarımızın birçok sorunla baş başa bırakılmasını asla kabul etmiyoruz. Barınma sorunu 204 üniversitesi ve 9 milyon üniversite öğrencisi olan ülkemizde bütün öğrencilerin ortak sorunudur. Bu soruna dikkat çekmek amacıyla çadır eylemimizi gerçekleştiriyoruz, yurt yoksa öğrenci evi yoksa çadırlarımız var. Biliyoruz ki; üniversitelileri göz ardı edenler, yok sayanlar hiç bir soruna çözüm olamayacaklardır. Bizler yaşanabilir bir ülke idealiyle genç arkadaşlarımızla omuz omuza çalışmalarımızı sürdüreceğiz, Saadet Partisi Kocaeli İl Gençlik Kolları Olarak Şimdi, her şeye rağmen samimi bir muhabbet ortamı ve sıcak bir çayla üniversiteli dert ortaklarımızı çadırlara davet ediyoruz” dedi. 
Ülkemizde ve kentimizde devam eden barınma sorunu ile ilgili basın açıklaması yapan Saadet Partisi Gençlik Kolları, öğrenci evi ismini verdikleri çadıra gençleri davet etti

Son dönemde artan yurt ve kira ücretleri nedeniyle barınma sorunu yaşayan öğrenciler, yetkililerin ve kamuoyunun dikkatini çekmek sokaklarda tepkilerini dile getirdi. Öğrencilere verilen destek her geçen gün büyüdü. Öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmek için Saadet Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı Furkan Dursun Taş ve partili gençler kurdukları çadır önünde basın açıklaması yaptı. Çadırın üzerinde öğrenci evi diye yazan gençler üniversiteyi kazanan gençler için daha zorlu bir sürecin başladığını ifade etti.

“GENÇLER OKUMASIN MI?”

Bu zorlu sürecin başında barınma sorunu geldiğini ifade eden Taş, “Mevcut durum bu şekilde ilerlerse barınma ihtiyacı da bir problem olmaya devam edecek. Normal şartlarda üniversiteyi kazanan bir öğrenci kolaylıkla ev veya yurt bulabilmeliyken bugün ev ve yurt ücretlerine baktığımızda bu ücretlerin karşılanamayacak derece uçuk olduğunu görmekteyiz. 35 metrekare dairenin kirası bin 200 lira. Özel kız öğrenci yurtları 1000 TL ile 2 bin 500 TL arasında. Öğrenci yurdu vakıf özellikli yurtlar 800 TL ile bin 500 TL arasında. Biz Öğrenciyiz. Öğrenci okul harcı mı ödesin? Öğrenci yükselen elektrik faturasını mı ödesin? Otobüs parasını mı ödesin? Asgari ücret fiyatına yaklaşan ev kiralarını mı ödesin? Cep yakan kitap paralarını mı ödesin? Biz gençler okumayalım mı?” ifadelerini kullandı.

“BARINMA TEMEL HAKTIR GASP EDİLEMEZ”

Açıklamanın devamında, “Ülkemizde cezaevi sayısı, yazlık ve kışlık saray sayısı artarken itibardan tasarruf olmaz diyerek, kurumları arpalık olarak görüp üçer beşer makam ve maaş dağıtırken, öğrenci olarak bizlerin barınma sorunu yaşıyor olmasını kabul etmiyoruz. Holdinglerin milyarlık vergi borçları tek kalemde silinirken, beşli malum şirketler kamudan ihalelerle zengin olurken, öğrencilere 650 TL’lik bursun çok görülmesini, “elinize dilinize dursun” denilmesini kabul etmiyoruz. Eğitim, barınmak temel haktır, gasp edilemez” şeklinde konuştu.

ÇADIR’A DAVET

Geleceğin teminatı olan genç arkadaşlarımızın birçok sorunla baş başa bırakılmasını asla kabul etmiyoruz. Barınma sorunu 204 üniversitesi ve 9 milyon üniversite öğrencisi olan ülkemizde bütün öğrencilerin ortak sorunudur. Bu soruna dikkat çekmek amacıyla çadır eylemimizi gerçekleştiriyoruz, yurt yoksa öğrenci evi yoksa çadırlarımız var. Biliyoruz ki; üniversitelileri göz ardı edenler, yok sayanlar hiç bir soruna çözüm olamayacaklardır. Bizler yaşanabilir bir ülke idealiyle genç arkadaşlarımızla omuz omuza çalışmalarımızı sürdüreceğiz, Saadet Partisi Kocaeli İl Gençlik Kolları Olarak Şimdi, her şeye rağmen samimi bir muhabbet ortamı ve sıcak bir çayla üniversiteli dert ortaklarımızı çadırlara davet ediyoruz” dedi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaeliyenihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.