yeni
YENİ HABER
EPA
GÜNDEM Haber Girişi: 22.11.2021 - 17:39, Güncelleme: 22.11.2021 - 17:53

DİŞ HEKİMLERİ ODASI: KONTENJANLAR AZALTILSIN

 

DİŞ HEKİMLERİ ODASI: KONTENJANLAR AZALTILSIN

Kocaeli Diş Hekimleri Odası 22 Kasım Diş Hekimleri günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk takdim etti. Oda Başkanı Ece Erinalçık Şemen, “İşsiz, emeği çok ucuzlatılmış ve değersizleştirilmiş diş hekimleri ve çalışma biçiminin tümden işçileşmeye gittiği, piyasa koşullarının hüküm sürdüğü ve dolayısıyla deontolojik ve etik sorunların arttığı bir çalışma ortamı yaratılmaması için, kontenjanların zamana yayılarak 2022 yılından itibaren hızla azaltılmalıdır” dedi.
Kocaeli Diş Hekimleri Odası üyeleri, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü ve Bilimsel Diş Hekimliğinin 113’üncü yıl dönümü nedeni ile İzmit Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk takdim etti ve karanfil bıraktı. 705 üyesi bulunan odanın törenine Kocaeli Diş Hekimleri Odası Başkanı Ece Erinalçık Şemen ve oda yöneticileri katılım sağladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Başkan Şemen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bugün hayatı pahasına görev yapan sağlık çalışanlarına uygulanan ve yürek burkan şiddet maalesef hız kesmeden devam ediyor. Biz diş hekimleri ise her gün yüzlerle ifade edilen can kayıplarının artık olağanlaştığı, kanıksandığı ruh halini yaratan COVID-19 pandemisinin insanlığı hangi olumsuzluklara taşıyacağı bilinmezliği içinde bir kutlama daha yapıyoruz.   SON GÖRDÜKLERİ HEKİMLER DİŞ HEKİMLERİ” COVID-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeği pandemi döneminde bir kez daha net olarak görüldü, biz diş hekimleri de tüm sağlık çalışanları gibi salgınla en ön safta mücadele ettik ve etmeye devam ediyoruz. COVID-19’un ülkemizde görülmeye başlamasıyla beraber kamuda çalışan diş hekimleri görev tanımında olmamasına karşın sahada ilk görev alanlardan olmuşlardır. Özellikle evlerde karantinaya alınan vatandaşlarımızın son gördükleri hekimler diş hekimleri olmuştur. Hastalığın yeni olduğu bu dönemlerde filyasyon görevi dışında, bunun hastalığa maruz kalan ve ne yapacağını bilmeyen vatandaşlar için ciddi bir psikolojik destek olduğunu sahada çalışan meslektaşlarımız bildirmişlerdir.   “İŞSİZ, EMEĞİ UCUZLATILMIŞ, DEĞERSİZLEŞTİRİLMİŞ DİŞ HEKİMLERİ” Diş hekimine başvuru sıklığının Türkiye’ye göre çok yüksek olduğu Avrupa Birliği’ndeki diş hekimi nüfus oranını (1/1500) baz olarak alınsa bile 2023 yılında bu verilerle hedef tutturulmaktadır. İşsiz, emeği çok ucuzlatılmış ve değersizleştirilmiş diş hekimleri ve çalışma biçiminin tümden işçileşmeye gittiği, piyasa koşullarının hüküm sürdüğü ve dolayısıyla deontolojik ve etik sorunların arttığı bir çalışma ortamı yaratılmaması için, kontenjanların zamana yayılarak 2022 yılından itibaren hızla azaltılmalıdır. Ülkemizin en zor ve en pahalı eğitimini alan gençlerimizin geleceği ucuz işgücü olmak ya da işsiz kalmak olmamalıdır.
Kocaeli Diş Hekimleri Odası 22 Kasım Diş Hekimleri günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk takdim etti. Oda Başkanı Ece Erinalçık Şemen, “İşsiz, emeği çok ucuzlatılmış ve değersizleştirilmiş diş hekimleri ve çalışma biçiminin tümden işçileşmeye gittiği, piyasa koşullarının hüküm sürdüğü ve dolayısıyla deontolojik ve etik sorunların arttığı bir çalışma ortamı yaratılmaması için, kontenjanların zamana yayılarak 2022 yılından itibaren hızla azaltılmalıdır” dedi.

Kocaeli Diş Hekimleri Odası üyeleri, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü ve Bilimsel Diş Hekimliğinin 113’üncü yıl dönümü nedeni ile İzmit Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk takdim etti ve karanfil bıraktı. 705 üyesi bulunan odanın törenine Kocaeli Diş Hekimleri Odası Başkanı Ece Erinalçık Şemen ve oda yöneticileri katılım sağladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Başkan Şemen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bugün hayatı pahasına görev yapan sağlık çalışanlarına uygulanan ve yürek burkan şiddet maalesef hız kesmeden devam ediyor. Biz diş hekimleri ise her gün yüzlerle ifade edilen can kayıplarının artık olağanlaştığı, kanıksandığı ruh halini yaratan COVID-19 pandemisinin insanlığı hangi olumsuzluklara taşıyacağı bilinmezliği içinde bir kutlama daha yapıyoruz.

 

SON GÖRDÜKLERİ HEKİMLER DİŞ HEKİMLERİ”

COVID-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeği pandemi döneminde bir kez daha net olarak görüldü, biz diş hekimleri de tüm sağlık çalışanları gibi salgınla en ön safta mücadele ettik ve etmeye devam ediyoruz. COVID-19’un ülkemizde görülmeye başlamasıyla beraber kamuda çalışan diş hekimleri görev tanımında olmamasına karşın sahada ilk görev alanlardan olmuşlardır. Özellikle evlerde karantinaya alınan vatandaşlarımızın son gördükleri hekimler diş hekimleri olmuştur. Hastalığın yeni olduğu bu dönemlerde filyasyon görevi dışında, bunun hastalığa maruz kalan ve ne yapacağını bilmeyen vatandaşlar için ciddi bir psikolojik destek olduğunu sahada çalışan meslektaşlarımız bildirmişlerdir.

 

“İŞSİZ, EMEĞİ UCUZLATILMIŞ, DEĞERSİZLEŞTİRİLMİŞ DİŞ HEKİMLERİ”

Diş hekimine başvuru sıklığının Türkiye’ye göre çok yüksek olduğu Avrupa Birliği’ndeki diş hekimi nüfus oranını (1/1500) baz olarak alınsa bile 2023 yılında bu verilerle hedef tutturulmaktadır. İşsiz, emeği çok ucuzlatılmış ve değersizleştirilmiş diş hekimleri ve çalışma biçiminin tümden işçileşmeye gittiği, piyasa koşullarının hüküm sürdüğü ve dolayısıyla deontolojik ve etik sorunların arttığı bir çalışma ortamı yaratılmaması için, kontenjanların zamana yayılarak 2022 yılından itibaren hızla azaltılmalıdır. Ülkemizin en zor ve en pahalı eğitimini alan gençlerimizin geleceği ucuz işgücü olmak ya da işsiz kalmak olmamalıdır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaeliyenihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.