yeni
YENİ HABER
GÖLCÜK Haber Girişi: 14.10.2021 - 12:54, Güncelleme: 14.10.2021 - 12:54

GÖLCÜK’TE KARINCA VE EKŞİ DERELERİ ISLAH EDİLİYOR

 

GÖLCÜK’TE KARINCA VE EKŞİ DERELERİ ISLAH EDİLİYOR

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak meydana gelen iklim değişikliği ile birlikte yağmur suyu hatları ile dere ıslahı çalışmalarını artıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, Gölcük’te yerleşim alanları içerisinden geçen Yazlık Karınca ile Halıdere Ekşi derelerinde ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor
SAĞANAK YAĞIŞLARA ÖNLEM 2021 yılı yatırım programı kapsamında Kocaeli genelinde altyapı yatırım çalışmalarını sürdüren KBB İSU Genel Müdürlüğü, iklim değişikliği ile birlikte son yıllarda meydana gelen ani ve sağanak yağışlara karşı yatırımlarını artırdı. Kocaeli’nin topoğrafik yapısı nedeniyle onlarca derenin bulunmasından dolayı, 2004 yılından bu yana dere ıslahı ve yağmursuyu kollektör hattı ile terfi merkezi çalışmaları yapan İSU, 2021 yılında da birçok derenin ıslahını gerçekleştiriyor. Bu kapsamda ilçemize bağlı Yazlık Mahallesi’nde yer alan Karınca ile Halıdere Mahallesi’nde yer alan Ekşi derelerinde ıslah çalışmaları yapılıyor. YAZLIK KARINCA DEREDE ISLAH Yazlık Mahallesi’nden geçen Karınca Deresi’nin E80 karayolunun üst ile alt kısımlarında geçmiş yıllarda etaplar halinde ıslah çalışmaları yapıldı. Yeni yerleşim alanları ile birlikte ihtiyaç duyulması üzerine Karınca Dere’nin üst kısımlarında ıslah çalışmalarına bir süre önce başlandı. Taş kesit olarak yapılan ve üzerinde yol geçişleri için menfezler yapılan derede, toplam 1004 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılıyor. Büyük bir kısmı tamamlanan derenin atık sulardan korunması için de 620 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı inşa edildi. HALIDERE EKŞİ DERE Gölcük’e bağlı Halıdere Mahallesi’nde yerleşim alanı içinden geçerek İzmit Körfezi’ne akan Ekşi Dere’de de ıslah çalışmaları yapılıyor. Derenin Körfez’e akan kısmında betonarme olarak yapılan ıslah çalışması sürüyor. Derenin düzenli akışının sağlanması için 185 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak. Ayrıca, kirlilikten arındırılması için de 120 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı yapıldı. KORKULUK YAPILACAK Yazlık Karınca ile Halıdere Ekşi derelerin ıslah çalışmalarının önümüzdeki aylarda tamamlanması hedefleniyor. Ardından derelerin kenarlarına korkuluk imalatı yapılacak. İki derede yapılan ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, çalışma ile birlikte iki derenin sağanak yağışlar sonucu oluşan yüzey sularının düzenli akışının sağlanarak bölgedeki yerleşim alanları ile insan ve çevre sağlığı için tehdit oluşturmayacak hale getirileceğini söyledi.
Küresel ısınma ve buna bağlı olarak meydana gelen iklim değişikliği ile birlikte yağmur suyu hatları ile dere ıslahı çalışmalarını artıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, Gölcük’te yerleşim alanları içerisinden geçen Yazlık Karınca ile Halıdere Ekşi derelerinde ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor

SAĞANAK YAĞIŞLARA ÖNLEM

2021 yılı yatırım programı kapsamında Kocaeli genelinde altyapı yatırım çalışmalarını sürdüren KBB İSU Genel Müdürlüğü, iklim değişikliği ile birlikte son yıllarda meydana gelen ani ve sağanak yağışlara karşı yatırımlarını artırdı. Kocaeli’nin topoğrafik yapısı nedeniyle onlarca derenin bulunmasından dolayı, 2004 yılından bu yana dere ıslahı ve yağmursuyu kollektör hattı ile terfi merkezi çalışmaları yapan İSU, 2021 yılında da birçok derenin ıslahını gerçekleştiriyor. Bu kapsamda ilçemize bağlı Yazlık Mahallesi’nde yer alan Karınca ile Halıdere Mahallesi’nde yer alan Ekşi derelerinde ıslah çalışmaları yapılıyor.

YAZLIK KARINCA DEREDE ISLAH

Yazlık Mahallesi’nden geçen Karınca Deresi’nin E80 karayolunun üst ile alt kısımlarında geçmiş yıllarda etaplar halinde ıslah çalışmaları yapıldı. Yeni yerleşim alanları ile birlikte ihtiyaç duyulması üzerine Karınca Dere’nin üst kısımlarında ıslah çalışmalarına bir süre önce başlandı. Taş kesit olarak yapılan ve üzerinde yol geçişleri için menfezler yapılan derede, toplam 1004 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılıyor. Büyük bir kısmı tamamlanan derenin atık sulardan korunması için de 620 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı inşa edildi.

HALIDERE EKŞİ DERE

Gölcük’e bağlı Halıdere Mahallesi’nde yerleşim alanı içinden geçerek İzmit Körfezi’ne akan Ekşi Dere’de de ıslah çalışmaları yapılıyor. Derenin Körfez’e akan kısmında betonarme olarak yapılan ıslah çalışması sürüyor. Derenin düzenli akışının sağlanması için 185 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak. Ayrıca, kirlilikten arındırılması için de 120 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı yapıldı.

KORKULUK YAPILACAK

Yazlık Karınca ile Halıdere Ekşi derelerin ıslah çalışmalarının önümüzdeki aylarda tamamlanması hedefleniyor. Ardından derelerin kenarlarına korkuluk imalatı yapılacak. İki derede yapılan ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, çalışma ile birlikte iki derenin sağanak yağışlar sonucu oluşan yüzey sularının düzenli akışının sağlanarak bölgedeki yerleşim alanları ile insan ve çevre sağlığı için tehdit oluşturmayacak hale getirileceğini söyledi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaeliyenihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.